Є багато розповідей, як відьма обертається кошкою. Цю кошку бють й вона з травмою збігає. Потім виявляється, шо аналогічне пошкодження є у місцевой відьми. Таким чином дізнаються хто в селі наводить порчу.
Хоча існує допущення дослідників, що іноді саме так чоловікі, після того як забили до смерті жінку, розповідали сусідям. Мов насправді вони вночі відлупцювали до смерті кішку. А зранку виявилось що то була не кішка, а жінка. Отже насправді вона була відьма. Тому ніякого суду та осуду.
Але зараз не про це. А про інші форми, яки по повір’ям могли приймати відьми.
Одна них КОЛЕСО. Дивне колесо, що як живе само катилося й нападало на людей.
Щоб врятуватися від нього з собою носили осикову палицю. Одна з розповідей про таку зустріч записана етнографами. Інформант розповів як відьмінське колесо напало на групу дівчат та хлопців. Але один з хлопців не злякався та атакував колесо у відповідь. Крім того він підкорив його своєю чарвіною палицею та наказав оповідачеві піднести поводи, щоб прив’язати його.
“Василь взяв ті поводи, та й протягнув їх через середину колеса, через ту частину, де ставили вал. Він зв’язав поводи разом, а потім також прив’язав поводи до стовпа. Василь був первістком матері, тому відьми його боялися, а також він не був боягузом. Після цього ми недовго залишалися на вулиці; незабаром ми всі поїхали додому. Якось ми всі відчували страх, а дівчата особливо боялися залишатися довше. Наступного дня ми дивимось — біля стовпа лежала прив’язана поводами старенька. Віжки пройшли через неї; один кінець виходив з її рота, а інший кінець — із дупи. Відв’язали її і відпустили. Ну, після цього вона прожила недовго; незабаром вона вдарила ногою відро. І це була чиста правда, це вам кожен скаже. Звали її Кулинка, жила в Заголіївсті (843).
Також відьма може приймати форму КУЛІ. Згідно однієї розповіді молода жінка на ім’я Оксана дуже пріздно йшла додому з вечірки. Дивний пухнастий об’єкт, схожий на собаку чи кота, згорнутих у кулю, постійно кидався на неї та збивав з ніг. Як би вона не намагалася вдарити його палицею, їй це не вдалося, і ця куля переслідувала її до дверей її дому (839).
Подібні речі також траплялись з молодими чоловіками, які гулялили поодинці чи парами, з тією різницею, що зазвичай чоловіки успішно атакували свого дивного переслідувача. Так в одной з розповідей чоловік і його батько вдаряють по кулі сокирою і в цей момент куля перетворяється на жінку, і вони відрубують їй пальці (838).
Інша історія була записана про то, як два чоловіка захоплюють відьму/кульку в мішок і рубають її сокирою до крови “Він (мішок) був м’який, і в ньому нічого не було видно, а як рубали — кров текла. Тоді взяли ту кулю і викинули, а на другий день пішли і питали за якоюсь жінкою: «Вона хвора чи ні?» І (люди) відповіли у відповідь: «Вона була розбита». (840)
Ось таки дива були зафіксовани етнографами ще й у 19-20 столітті на Теренах. Й коли на Купайло покатите вогненне колесо, можливо насправді за цією традицією не образ Сонця-Коловорота, а дещо інше бачили наши пращури…
Copyright©Неймовірни історії за Магію Історії та Історію Магії з Ежені МакКвін.
Література:
-Знадоби до української демонольоґії. Зібрав Володимир Гнатюк. Том ІІ. Випуск 1 // Етноґрафічний збірник / Видає Етноґрафічна комісія Наукового товариства імени Шевченка. Львів, 1912. Том ХХХІІІ.
—Natalie Kononenko. Ethnologies. Strike Now and Ask Questions Later Witchcraft Stories in Ukraine.