Пазузу. Демон, що ломав крила іншим.

 
Є в коллекції Лувру експонати, що демонструють, як людство юзає одни й теж трансемперічни образи багато тисячоліть. До вашої уваги король демонів вітру й син бога Ханбі на ім’я Пазузу. Його можно знайти у шумерськой, ассирійськой та аккадськой міфології.
Пазузу був персоніфікацією південно-західного вітру, в його «підручних» були демони «лілу» та відповідав він за наведення бурі, мора, чуми, лихоманки, марення та т.п.

Дивно, що він з одного боку повітряна персона, а з іншого ще й домашній дух. В цій home-sweet-home іпостасі він гонить небажаних візитерів та своїх підлеглих демонів з дому.

Пазузу може бути зображени з трьома обличчями й чотирмя. Продано на аукціоні. Description and photograph in Christie’s—New York: Antiquities (Tuesday 13-6-2000), p. 136-137, no. 484.

Й якщо хтось з демонів щось має проти, то Пазузу використовуєть просту бойову технику — ломає непокірним крила.
«Я піднявся на могутню гору, яка тремтіла, і (злі) вітри, яких я там зустрів, прямували на захід; один за одним я зламав їм крила».
Це дивно, але в прадавньому Міжріччі саме він захищає вагітних жінок і матерів, від підступів демонеси Ламашту — його суперниці. Тому вагітни жінки носили його зображення як амулет. А іноді це могло бути ціле намисто!
Деяки ритуальни тексти навіть приписували носити з собою його «голову» від хвороб голови.
Звертаю вашу увагу на все це. Бо тут ми бачимо крутий винахід прадавніх чаклунів: використання одного демона проти інших. Через століття аналогічну технологію будуть використовувати візантійські специ.
Й до сьогодення дійшла магічна «технологія» зламати крила янголів. Ну там де в конфлікті одна з сторін в авраамічному егрегорі. Й тому можливо для цих традицій він демон. А колись був помічником. Та янголам він вельми не сподобався й його повністю зарахували до демонів. А зовнішній вигляд став майже класичним для демонів.
Але якщо подивитися вглиб часу в доавраамічни традиції, то можливо ми знайдемо зовсім інши домовленості з тонкоплановими «істотами».
Цей «портрет» трансемперічника Пазузу заввишки 14,5 см датується VII-VII століттям до н.е. був знайдений у сучасному Іраку.
Й вже в наши часи його взяли як образ демона в фильмі «Екзорцисті» (1973). Навіщо вигадувати щось новеньке, якщо є дещо працююче прадавне. Особливо якщо люди з авраамічних традицій пам’ятають тількі одну сторону банкету…
Я переклала декілька замовлянь до нього, щоб більше зрозуміти природу цієї дивної трансемперічної істоти. Бо с часом у середньовіччя ми отримали для аналогічних функцій захисту рожаниц Сісінієву Молитву. Й цю молитву використовують й досі. Але пержоджерело трансемперічне, на мою думку, саме тут. Можливо сюди ми можемо також віднести традицію носити амулети «черепа».
 
ЗАКЛИНАННЯ ДО H.894 Pazuzu-head pendant (legs de l’Écluse).
1. Заклинання: «Ти могутній, що на гори сходиш,
2. хто протистоїть всім вітрам,
3. сердитий вітер, що здіймається жахливо,
4. лютий, злий, що йде [люто],
5. хто реве через регіони світу,
6. хто руйнує високі гори,
7. хто висушує болото,
8. хто в’яне очерету свою».
9. Він загородив ліс, [повалив] його дерева,
10. він заблокував! сад, змусив його скинути [свої плоди],
11. спустився до річки, вилив кригу,
12. зійшов на суху землю, вкрив її інеєм. (є версія, що туд має бути «той, хто вчинє землетруси».
 
 

AO 1197 Pazuzu-head amulet. Лувр.

 
 
 
 
ЗАКЛИНАННЯ до AO 1197 Pazuzu-head amule.
1. Заклинання: «Ти могутній, [що піднімаєшся] на гори, хто протистоїть [всім вітрам], лютий вітре.
2. чий повстань страшний, лютий, злий, що [іде] люто, що реве крізь края світу,
3. хто руйнує високі гори, хто висушує болото, [хто висушує] очерет».

4. Він загородив ліс, [повалив] дерева,

Israel museum. BLMJ Seal 1060

5. він … до …, вилив …
6. він спустився в сад, змусив його скинути [плоди],
7. нахилився над криницею, вилив лід,
8. зійшов він на сушу, вкрив її інеєм,
9. він спустився до річки, вилив лід,
10. зійшов на сушу, вкрив її інеєм.
11. Ударив юнака, зігнув його,,
12. він постукав по молодій дівчині, деформував(?) її стегна.
13. «Коли ти дуєш,
14. регіони світу тремтять».
15. «О хвороба людства, головний біль людства, хвороба що повторюється,
16. не входи в будинок (куди) я входжу,
17. не заходи в будинок (куди, до якого) я підходжу,
18. не [заходи в будинок] (де) до якого я близько?!
… [заключна формула, що закликає до божеств]”
 
Тобто в нас прадавне замовляння до ВІТРУ. А вітер має відношення до подиху. Тобто це й життя теж. Тому він може й захистити й знищити. Дуже цікавий трансемперічний персонаж, що став демоном за часів християнства.
Але можливо саме таку аналогічну подвійну захисну дію ми можемо побачити на змієвиках часу Київськой Русі. Й саме тоді ще була можливість з одного боку амулета привести зображення «демонічной» горгони-зміючки, а з іншого боку християнського святого. Як спогади про часи, коли «демони» ще були не демонами в християнському сенсі.
 
 
А якщо подивитися на амулет «Підвіска з головою Пазузу» (H.894 Pazuzu-head), то можна побачити ВИГНУТИ РОГИ джейрану, що виходять на висоті брови, лежать на верхівці черепа і повертаються один до одного своїми кінцями за петлю. Великі брови, що обрамляють окреслені ОПУКЛІ ОЧИ, а маленькі опуклості позначають ЗМОРШКИ НАВКОЛО НИХ. Оскільки ЧОЛА НЕМАЄ, череп досить плоский у верхній частині та має, по суті, перевернуту грушоподібну форму. Два людських вуха, відстань між якими становить найширшу частину об’єкта, трохи повернуті вперед. Різні деталі на них, такі як спіраль, козелок і часточка, відображені реалістично, тоді як морда (включно з носом, вусами та ротом) має звичайні РИСИ ЛЕВА (або СОБАКИ), про що свідчать вигляди спереду та профілю. . Хоча відкритий рот був частково роз’їдений, можна впізнати ВИСУНУТИЙ СОБАЧИЙ ЯЗИК. Навколо великої нижньої щелепи стилізована БОРОДА (або ГРИВА) позначена рядом щільних вертикальних гравіровок. Циліндрична шия (без будь-якого значного зчленування) закінчується плоским кінцем. Але в інших амулетах є риси, що можуть говорити за луску, як у ящіркоподібной істоти.
А як його бачили «провидці» того часу, можно знайти на іншом амулеті де Пазузу зображено в повний ріст.
 
 

 

Халцедонова печатка. BM 115521 catalogue of E. A. W. Budge (1922). © Z. Niederreiter Drawings published by courtesy of the Trustees of the British Museum.

 
 
Й ще мені цікаво, на якому моменті на Теренах додали до образу поросяче рило?
Й якщо буде настрій, подивиться у церквах, як малюють чертів. Чи схожі вони до бога вітру Пазузу?
 
©Неймовірні історії за Магію Історію та Історію Магії з Ежені Макквін.
 
Література: Journal article. Two Pazuzu-head amulets inscribed with the standard B incantation By Zoltán Niederreiter. Revue d’assyriologie et d’archéologie orientale. 2017/1 Vol. 111 Presses Universitaires de France. Pages 109 to 132.
 
 
 

Добавить комментарий

Лимит времени истёк. Пожалуйста, перезагрузите CAPTCHA.